Klokani v chráněné oblasti Coombabah Lakelands

Tenhle výlet byl jen o pár nedělních hodinkách malý kousek od běžné žijící goldcoasťácké civilizace. Chráněná oblast Coombabah Lakelands v nás ale zanechala takový dojem, že jí musíme věnovat samostatný prostor.

Věděli jsme, že na klokany a koaly se většinou lidi jezdí dívat do místní divoký ZOO (psala jsem o ní třeba tady). Já tam byla s děckama z práce taky a i přes nějaký výhrady to považuju za fajn zážitek. Ale pořád je to ZOO, žejo. Musíte platit vstupný, kolem je spousta vedlejších atrakcí pro děti, ploty. A tak jsme se rozhodli, že teda zkusíme tu Coombabahu, protože lidi na Instagramech říkali, že tam jsou klokani v divoký přírodě. A od první chvilky jsme věděli, že nebudeme litovat.

Do té chráněné oblasti projedete bránou, která je denně otevřená od šesti ráno do šesti večer a jste tam. Prostě jste uprostřed žijící divoký přírody. Sice na jedný straně míjíte soukromý malý letišťátko, ale to fauně a flóře zjevně vůbec nebrání v tom, aby prosperovala a hrála tam prim.

Už před parkováním vidíme vedle cesty dva klokany, takový místní zvědavý hlídače, nejspíš, a tušíme, že to bude dobrý. A taky je. Parkujeme a už z místa vidíme desítky krmících se klokanů, klokanic a klokaňat. Spoustu ptáků a zeleně. Vklouzáváme do klokaní společnosti, máme respekt, ale nebojíme se. A oni rozhodně taky ne. Odhadujeme, kdo je tam ten hlavní klokan. Což znamená, že hledáme toho s největší svalovou hmotou na prsou a v ramenou. Fotíme, smějeme se jejich drbání na břiše (představujem si, že takhle se na břiše drbal Tyrannosaurus rex) a odpolední hygineně, a užíváme si příjemnou fascinaci, že tohle je FAKT Austrálie, a jdeme dál.

Klokani v chráněné oblasti Coombabah Lakelands, Gold Coast, 2020.
My dva v chráněné oblasti Coombabah Lakelands, Gold Coast, 2020.
Adam se seznamuje

V oblasti je několik značených okruhů, což předem nějak zvlášť nezkoumáme a vybíráme si prostě třeba tenhle. Tak jdeme dál podél močálů, v nichž se ve vodě rozhodně něco pohybuje. Za jediný mínus považujeme naši nepřipravenost v podobě opomenutí repelentu, protože těch komárů! Asi to tak ale mělo bejt, co bysme taky zamořovali rezervaci nějakou chemií, žejo. Však můžeme bejt rádi, že tam vůbec jsme.

A tak jdeme dál po dřevěný stezce, kterou po obou stranách lemujou ty močály jako z Cesty do pravěku. A přemýšlíme, kolik asi je na deseti metrech čtverečních jedovatých pavouků a hadů. Protože ohromný pavučiny a pavouky, samozřejmě, vidíme, ale naštěstí jen z bezpečný vzdálenosti. Výrazně cítíme bahno, vlhkost a svědění po komářích štípancích. Pro jistotu občas dupeme, kdyby náhodou byla nablízku pakobra. A vyhýbáme se malým roztomilým zeleným žabkám. “Malá a roztomilá žabka” pro mě je vlastně dost na hraně oxymóronu, protože jestli mám v životě z něčeho reálnou fobii, jsou to žáby a olizování dřívka od nanuku.

Dřevěná stezka Myola Court, chráněná oblast Coombabah Lakelands, Gold Coast, 2020.
Dřevěná stezka Myola Court
Chráněná oblast Coombabah Lakelands, Gold Coast, 2020.

Za celou procházku po pravěkým okruhu potkáváme jen jednu rodinu se psem. Docházíme až k nějakým domům v osobním vlastnictví. Takže se otáčíme a jdeme zpátky, mokneme, pak odbočujeme na jinou stezku a jsme v místě, kde nás prve vítali ti klokani – hlídači. Tady si taky všímáme mapy a zjišťujeme, že stezek je kolem mnohem víc, a že jedna z nich je stezka Koalí. Takže je nám jasný, že se sem příště musíme vrátit podívat se po koalách.

Na cestě k parkování si najednou všímáme duhy. Krásný, čistý, sytý duhy. Vlastně dvou! Fotíme jak diví a za chvíli nám duhy začínají mizet před očima, tudíž stojíme vlastně pod jejich koncem. A na konci duhy lidi nachází co? Poklad. Takže Adam žertovně poznamenává, že našel poklad ve mně. A já vim, že jsme v tu neděli určitě objevili další část pokladu, kterej nabízí divoká australská příroda. V ní je ještě pořád všechno v pořádku a rovnováze.

Duha v chráněné oblasti Coombabah Lakelands, Gold Coast, 2020.
Share: