Miami, Gold Coast, 2019

Tak jak jsme slíbili, plníme. Pokračování zajímavostí ze zlatýho pobřeží. V první části článku o perličkách se dočtete něco málo o práci a nezbytnejch souvisejících licencích a taky o důležitý oblasti pojmenovaný Zábava. Jak to má Austrálie a Gold Coast s kávou, nočním životem a alkoholem, a kde se dá dobře grilovat? Čtěte tady!

No a teď už volně navazujeme na oblast Zábava či Volný čas.

Surfers Paradise prej už není surfers´ paradise

Pláž s názvem Surfers Paradise byla pro nás s Adamem, myslim, rozhodující záležitost pro odcestování na Gold Coast. Učit se surfovat přímo v surfařským ráji, to je přece sen! Jenže…

Surfers Paradise je už, samozřejmě, v podstatě především turistická záležitost. Takže nejenže tam lidi chodí fotit selfíčka k velkýmu nápisu, ale je to tam velmi často hlava na hlavě i na všech úsecích pláže. A jestli se něco nedoporučuje, tak je to učit se surfovat s hlavou na hlavě. No a doslechli jsme se taky, že jak se pořád mele a mění to oceánský dno, tak že už se z ráje stala taková běžná pláž, na kterou se znalci a znalkyně vln prostě neženou. 

Za dobrýma vlnama se jezdí víc na jih třeba na Currumbin nebo Fingal Head, nebo víc na sever třeba na Narrow Neck nebo Spit. 

Currumbin, Gold Coast, 2019
Currumbin, Gold Coast

Sanitka aneb na surf nikdy sami

Stručně a jasně: nechoďte surfovat sami, jo? Může se stát, že se Vám něco stane, poteče Vám krev, Uber Vás neveme a Vy budete muset volat sanitku. A ta tady vyjde na 550 AUD (skoro 9.000 Kč).

CC značka u kino projekcí

Máte rádi kino a nejste si jistý, jestli byste chytali všechno v angličtině? Máme pro Vás řešení. Hledejte projekce s označením CC (Closed Captions – skryté titulky), např. u Event Cinemas. Není těch projekcí moc, ale třeba budete mít zrovna štěstí na Vámi vybranej film (jako jsme měli my s Jokerem). 

Dostanete potom výměnou za občanku do ruky takovou krabičku na přizpůsobivým rameni, to si přiděláte na opěradlo, navolíte číslo sálu, nastavíte tak, aby Vám to sedělo k projekčnímu plátnu a v případě nejistoty na to můžete mrkat, protože tam je napsaný úplně všechno. Pokud si to podle mýho sofistikovanýho popisu neumíte představit, tady je krátký video.

Problem solved!

Outlety

To chcete! Mají tam značkový zboží (všechny ty Roxy, Billabongy, Quiksilvery) z minulý sezóny za výhodný ceny. Což mi třeba u plavek připadá jako uplně skvělá možnost jít právě tam. Protože tady plavky užijete a je logický, že jich budete chtít mít na střídání víc, než se Vám vešlo do kufru, není-liž pravda?

Pokud sháníte mužský oblečení do vody, tak to je taky svatej grál. S ženským oblečením do vody je to podstatně horší a připravte se na to, že pokud koukáte na prašule, tak to nebude snadná cesta.

Praktický záležitosti

Třídění odpadů

Dlouhý léta se Austrálie tříděnýho odpadu zbavolala tak, že ho posílala do Číny a měla vyřešeno. Jenže ten odpad tam vozila špinavej, takže Čína řekla: dost, my už Váš odpad nechcem! A vypověděla smlouvu. No a protože Austrálie nemá vybudovaný vlastní systém zbavování se tohohle odpadu, je docela nahraná.

Mimochodem, u každýho domu tu jsou dvě popelnice – jedna na smíšenej a druhá na všechno, co se třídí a je to čistý – tyhle dvě podmínky: tříditelnost a čistota je potřeba plnit současně. Popeláři jezdí každý den pro smíšenej odpad a pro tříděnej každý dva. Dočetla jsem se, že by k dispozici měla být ještě třetí popelnice na bioodpad (tzv. Green Waste Bin), ale tu jsme zatím nikde nezahlídli.

Možnost třídit odpad někde po městě, abyste pohledali.

Teplá vs. studená voda

Studená voda se v létě stává vlažnou, tudíž z kohoutků Vám nepoteče. Město lidem poskytuje pitnou vodu skoro na každým kroku. Někde je potřeba něco málo zaplatit za to, když ji chcete doplnit do flašky a odnést  s sebou (na zastávkách vláčků třeba), ale jinak je všude spousta veřejných pítek zdarma. Studená voda je tady prý hooodně levná.

A protože je tady studená voda hooodně levná, tak se tady v ní i pere. Ano, je to tak. Snad všechny prací prášky a gely deklarujou, že je možný s nima skvěle a bezchybně prát i ve studený vodě. Což o to, tomu bych možná i věřila. I když s velkým otazníkem, nebo možná vykřičníkem si tu odkládám: ponožky, ve kterých jste celý den v práci, a nechávám na Vás, jak si to domyslíte. Ale co považuju za možná ještě větší problém než ponožky je to, že pračka taky potřebuje občas teplou vodu, aby se během toho praní jakoby umyla, nebo ne? 

Na realitu praní ve studený vodě jsem si prostě ještě pořád nezvykla. Pamatuju si, jak jsem si v -nácti psala mamčino diktování, že se ponožky, utěrky a ručníky a ložní prádlo perou minimálně na 60 či 90. A tady pokaždý, když jsem v kuchyni, koukám na ten velikánskej hrnec na lednici, co na mě volá: zavař si ve mně – a nemyslí tím 8 litrů guláše, ale vyváření mastnejch utěrek.

MHD? Ne! Raději kolo.

Lenka na kole, Gold Coast, 2019
Já a Žvejka z Market Place

Přiznám se, že jsem zmlsaná z Prahy, kde tramvaje jezdí prostě na čas. Čekání trvající delší než 5 minut považujete za nehoráznost a když je víkend, říkáte si, kdo jako vymyslel, že to bude jezdit jen jednou za 10 minut. 

A tady? Na čas jezdí vláček, to jo, když teda zrovna nejedete na pracovní pohovor, to má zpoždění. Autobusem skoro nikdo nejezdí, takže ani ty autobusy nedodržují úplně přesně jízdní řády – prostě projedou trasu, a když tam nikdo nestojí a nemává, jedou dál. Nečekaj, až přijde jejich minutka. Potřeba odhadnout čas, kterej Vám zabere dostat se do práce, když musíte třeba dvakrát přestupovat, je nadlidskej úkol.

Mají tady aplikaci TransLink, která Vám pomáhá s plánováním cestování MHD. Uvedený ceny většinou sedí, na časy se dá spoléhat přibližně.

Výrazně se proto doporučuje si koupit kolo as soon as possible, to je velkej pomocník, a až si začnete vydělávat a přijde na Vás chuť jezdit na výlety, budete vděčný za auto. Protože do parků do vnitrozemí se fakt žádným MHDčkem nedostanete. Zlatý naše autobusy, co nás svezou pomalu až pod Pravčickou bránu. 

Market Place a Gumtree

Sháníte práci? Kufr? Kolo, pneumatiky, osobák, či karavan? Byt? Sedačku? Sekačku? 

Hledejte přes Market Place (Facebook) nebo Gumtree. My jsme tam sehnali obě naše kola v horizontu několika málo dní a vešli jsme se pod 100 AUD za hezký, přiměřeně zrezlý cruisery. Shánění auta nás teprve čeká, ale víme, že se do 2500 AUD dá pořídit kombik s registrací, tudíž ready to go a s najetýma, dejme tomu, dvěma a něco stovkama tisíc kiláků. 

Pokud hledáte někoho, kdo by s Vámi pobyl večer v baru a tak, Tinder je, prosim Vás, mezinárodní.

Českej chleba, dobrej chleba

Doporučujeme začít s tréninkem pečení českýho pečiva už v ČR, protože jestli Vám tady bude něco chybět, bude to právě chleba a všechny takový ty celozrnný, bramborový, olivový, špaldový bochánky a kaiserky a houstičky. 

Jako jooo, seženete to tady i dobrý (rozumějte nebílý, neměkký a nevyhnaný práškem do pečiva až to dme pytlíkem), ale komu by se chtělo v začátcích bez práce dávat 130 Kč za bochníček chleba z fancy pekárny, kterej je na srovnatelný kvalitativní úrovni s tím naším? Tuplem, když chodíte s milovníkem pečiva a jedno rodinný balení toastovýho chleba Vám nevydrží ani dva dny…

Takže my si jedeme na tom toasťáku, kterej se tady pohybuje cca od 2 AUD, ve dvou základních úpravách – s burákovým máslem a marmeládou a s pomazánkou, sýrem a něčím zeleným.

Střední cestou jsou krájený chleby, na kterých je napsáno Vienna. Ten jsme minule v tmavý variantě koupili v supermarketu za 5 AUD a mohli jsme se po něm utlouct!

Pokud Vás víc zajímají nákupy, tak tady jsme vytvořili ultra mega nákupovej speciál.

Jen rezavá to může být (aneb když si barvíte vlasy doma)

O barvách na vlasy už bylo napsáno mnoho. Tak snad jen takto. Pokud se chcete barvit na rezavo, připravte se na to, že to bude bolestná cesta. Odstínů brunette a blonde je tady k dostání neskutečný množství, ale za nestarožitnou zrzavou byste klidně i platili zlatem…

Takže takhle: jeďte vláčkem na zastávku Southport, tam vystupte, běžte kousek k supermarketu Australian Fair a cestou vlezte do modrožlutý drogerie Chemist Warehouse (adresa 75 Scarborough St.) a doufejte, že nebude vyprodaná Schwarzkopf 7-77 Pure Copper (obdoba evropský Schwarzkopf Palette Deluxe 562 intenzivní zářivě měděný odstín). 7,50 AUD. Nemáte zač!  

Ostatní

Krajánci a krajanky

Několikrát do týdne slyšíte ve veřejným prostoru češtinu nebo slovenštinu, i když s lidma z ČR nebo SK nepracujete nebo nesdílíte bydlení. Kromě tadytěch náhodných setkání východoevropskýho druhu docela funguje na Facebooku komunita Češi a Slováci na Gold Coast, kde celkem často někdo poptává společnost na pivko, grilovačku. Takže pokud tady máte potřebu nebo chuť se obklopovat lidma mluvícími jazykem Vašeho kmene, nebudete mít žádnej problém. 

My řešíme spíš pravej opak – jsme tu přes 2 měsíce a Adam potřeboval zatím angličtinu jen na představení u roznášení životopisů a při objednávání zmrzliny. Pár vět denně se spolubydlícími z Nepálu a Španělska nepočítáme. 

Ovoce zdarma pro všechny (děti)

V supermarketech nebo před vchodem do nich jsou stojany s čerstvým ovocem zdarma (nejčastěji banány), který je určený pro děti. Ještě nikdy jsme neviděli, že by si je bral někdo dospělej, takže to asi dobře funguje. A nám to přijde jako skvělej nápad. 

Implantáty na pláži jsou OK

Nenechte se znepokojit, když uvidíte na pláži válet se silikonový implantáty. Nejsou to totiž implantáty, ale neškodný medúzy. My jsme z nich měli trochu strach, tak to tady pro jistotu píšu.

Co se týče implantátů, uvidíte jich i spousty kolem sebe. Je vlastně docela běžný tady mít umělý poprsí a rty (pozoruju to zejm. u žen, a to ze všech věkových o sociálních skupin).

No, tolik k našim základním postřehům za dva měsíce žití na Gold Coast. Uvidíme, jestli a kdy bude další perličková edice :).

Share: